Správná obuv pro nordic walking

K efektivní chůzi patří i vhodné boty. Jak vybrat správné boty na nordic walking chůzi?

K nordic walking chůzi nepatří jen kvalitní hole, ale i neméně kvalitní obuv. Vysvětlíme si proč.

Nordic walking - to je 6 až 7 tisíc kroků za hodinu. Na vaše boty se při každém kroku přenáší asi 1,5násobek vaší hmotnosti. Za hodinu se tak může jednat o celkovou zátěž přes 500 tun! A této zátěži musí vaše boty odolat.

Výběr bot pro nordic walking je tedy velmi důležitý.

Tipy pro výběr bot pro nordic walking

Vhodná je nízká (ne kotníková) obuv, která by měla být lehká a odolná. Přední část může být vyztužená (jako prevence proti zranění).

Boty musí dobře sedět při každé fázi kroku. Tedy musí být pružné a také přilnavé, vhodné na každý povrch. 

Podrážka

Především musí být přilnavá ke každému povrchu, volte raději vyšší, pokud budete hodně střídat typy terénu. 

Kvalitní by měla být především zadní část podrážky (pata). 

Flexibilita a stabilita

Pozor na tuhost boty. Přílišná tuhost vám bude bránit v ve využití maximálního potenciálu intenzivní chůze. Pro větší stabilitu volte boty s širokou podrážkou. Tu oceníte především v nerovném terénu. Bota by měla být také dostatečně odpružená. 

Velikost boty

Botu vybírejte na konci dne, nebo po procházce. Noha má tendenci nabírat objem, tak ať vás po pár stech metrech nezačne nová bota tlačit. 

Dobrou volbou jsou také voděodolné a prodyšné boty. Ze značek můžeme doporučit Salomon, Inov-8, Mizuno (viz dále), obecně trailovou obuv.

Do terénu s trailovou obuví

Pro chůzi v terénu, nebo i pro intenzivnější pohyb, či běh, se hodí tzv. trailové boty. Ukázkou kvalitního modelu jsou boty Mizuno Wave Kien. Odborně popsáno - konkávní tvarování vlnové desky a speciální drážky ve střední části podešve umožňují větší flexibilitu podešve a její větší přizpůsobivost na nerovném povrchu. Zkrátka tyto boty udrží vaši nohu v pohodě i na horách, nebo lesních cestách. Odpružení díky technologii Mizuno Wave zase skvěle doplňuje nordic walking hole.